مجموعه رستوران های زنجیره ای شیلا در سال ۱۳۷۸   توسط جمعی از دانش آموختگان جوان رشته صنایع غذایی دانشگاه تهران، تاسیس گردید .نخستین شعبه شیلا  در مرداد ۱۳۷۸ ابتدای خیابان مطهری و نبش خیابان فتحی شقاقی راه اندازی گردید. از ابتدا هدف از تاسیس این مجموعه ، نه صرفاً ایجاد یک یا چند رستوران فست فود،که ارائه غذایی با کیفیت و متمایز ، همراه با تامین رضایت و اطمینان مشتریان بود . واضح است نیل به چنین هدفی به سادگی و بدون مطالعات و برنامه ریزی گسترده امکان پذیر نبود . و از آنجايي كه این حوزه به صورت یک بخش تخصصی سابقه کمی دارد بسیاری از زسر ساخت های سیستمی مورد نیاز و استاندارد های حرفه باید از ابتدا تدوین و طراحی می گردید .

براي نيل به اين آرمان و ایجاد مجموعه رستوران هاي كارآمد، استاندارد و موفق، شيلا فرايند توسعه شعب خود را با تامل و تدریجی پیش برد و در امر اعطای نمایندگی نیز بسیار محدود و محتاطانه عمل نمود همچنین با بهره گیری از مشاورین برجسته حوزه صنایع غذایی، سیستم ها و برتدینگ نسبت به طراحی بسته جامع مدیریت یکپارچه ستاد مرکزی و رستورانها اقدام نمود. حاصل پژوهش ها، همكاري و راهبري گروه مشاوران، برنامه ريزي و پياده سازي يك سازمان منسجم شد كه در آن يك واحد برنامه ريز و هدايت گر ستادي، راهبري مجموعه رستوران ها را با پشتوانه قدرت و توان نرم افزاري خود در راستاي طراحي و راه اندازي شعبه هاي استاندارد و هدفمند رستوراني به كار گرفت.

دانش فنی تولید و فرمولاسیون های تولید و فراوری مواد اولیه طی ۱۵ سال در این مجموعه توسعه یافته است.  مشاورین حرفه ای در زمینه تولید فراورده های گوشتی و توسعه رسپی های غذا به ما کمک می کنند تا محصولات روز اروپایی را با کیفیت شایسته و طعم های متناسب با ذائقه ایرانی عرضه نماییم

بنابراين، فعاليت مجموعه شيلا، صرفا به واگذاري نام و نشان تجاري براي ايجاد و گسترش شعبه ها محدود نمي شود، شامل تدوين و اجراي دقيق استانداردها و دستورالعملهاي مدوني در زمينه مواردي از جمله دكوراسيون رستوراني، محصولات، خدمات، تامين و فراوري مواد اوليه استاندارد و با كيفيت، بهداشت، رفتار نيروي انساني و همچنين شرايط اخذ نمايندگي و پشتيباني و راهبري قوي نرم افزاري ستاد مركزي شده است.

اصول و ارزش های سازمانی

شرکت رستوران های زنجیره ای شیلا، ارتباطات برنده-برنده را مزیت رقابتی خود قرارداده است که این ارتباط اصول زیر را شامل می شود:
۱- ما خود را متعهد به سوددهي منصفانه به صاحب امتيازان شيلا در جايگاه شركاي تجاري خويش می دانيم.
۲- ما خود را متعهد به رعايت حقوق مشتريان به ويژه حق اعتماد به كيفيت مواد اوليه مرغوب، روش طبخ سالم و رفتار شايسته كاركنانمان مي دانيم.
۳- ما خود را متعهد به رعايت حقوق تامين كنندگان خويش در جايگاه يك شريك تجاري معتبر می دانیم.
۴- ما به كاركنان خود مانند اعضاي يك خانواده بزرگ  مي انديشيم و ضمن ارزيابي و كنترل مستمر عملكرد ايشان خود را متعهد به ارتقاي دانايي، مهارت، انديشه و رفاه ايشان مي دانيم.

تمایزات شیلا

• سلامت و تازگی مواد اولیه و کمترین سطح مواد نگهدارنده:

در شیلا استاندارد تولید سخت گیرانه ای وضع شده تا از کمترین سطح مواد نگهدانده و نیترات استفاده شود برای همین مهم بخش اصلی محصولات به صورت تازه و با دوره نگهداری کوتاه مدت تولید می شوند

شیلا در سالاد و محصولات خود از سبزیجات تازه و بهداشتی استفاده می کند که توسط کارخانه کاملا مکانیزه بامیکا آماده سازی و بسته بندی می شوند.

• مواد اولیه مرغوب با فرمولاسیون انحصاری و تحت نظارت شیلا:

با تجربه ۱۵ سال فعالیت در حوزه فراورده های گوشتی بر آن شدیم که تولید فراورده های گوشتی با نظارت مستقیم و فرمولاسیون انحصاری شیلا انجام پذیرد و از ابتدای سال ۹۳ تقریبا تمام فراورده های گوشتی شیلا با فرمولاسیون های جدید و با حضور ناظر فنی و کنترل کیفی شیلا انجام می پذیرد. این امر از آن جا لازم بود تا نوسان قیمت مواد اولیه تاثیری بر کیفیت و درصد گوشت فراورده ها نداشته باشد.ما حق مشتریان خود می دانیم که طعم های منحصر به فرد را با  بهترین مواد اولیه و با برترین فرمولاسیون های روز دنیا در شیلا تجربه کنند..

• بسته بندی متفاوت و بهداشتی:

در شیلا از بسته بندی های مخصوص موادغذایی(Food Grade)استفاده می شود که علاوه بر بهداشتی بودن، کیفیت محصولات را نیز حفظ می نماید.